Mediacja rodzinna: alternatywa dla sądu w sporach o opiekę nad dzieckiem i ustalenie miejsca pobytu

pexels karolina grabowska 78760512

Gdy rozwodzący się małżonkowie mają wspólne dzieci, pojawia się pytanie, z którym rodzicem będą one mieszkać po rozwodzie. Pozostaje też kwestia uregulowania kontaktów i alimentów. Jeżeli małżonkowie nie mogą się w tych sprawach porozumieć, dobrym rozwiązaniem może być mediacja rodzinna. Dlaczego?

Mediacja jako droga do porozumienia rodziców

Celem mediacji jest wypracowanie akceptowalnego dla stron rozwiązania w sprawach, które są źródłem konfliktu. W przypadku mediacji rodzinnej szczególny nacisk kładzie się na dobro dziecka. Mediacja jest:

  • dobrowolna – rozwodzący się małżonkowie nie muszą brać w niej udziału, jednak korzyści z uczestnictwa w niej mogą być duże;
  • szybka – rozwiązania, które będą akceptowalne i najlepsze dla wszystkich zainteresowanych, można wypracować już po kilku sesjach;
  • poufna – wszelkie informacje, jakie pojawią się podczas mediacji, nie „wypłyną” na zewnątrz, gdyż mediatora obowiązuje tajemnica.

Jak mediacja zmienia perspektywę w sporach o opiekę i kontakty

Mediacja zapewnia przestrzeń do uwzględnienia potrzeb i oczekiwań każdej ze stron sporu. Każdy rodzic może się wypowiedzieć i zostać wysłuchany bez krzyków czy oskarżeń. Jeżeli rozwodzący się małżonkowie chcą dla dobra dziecka aktywnie uczestniczyć w jego wychowaniu, mogą zdecydować się np. na opiekę naprzemienną. Wówczas pozostaje tylko ustalić, kiedy dziecko będzie przebywać u matki, a kiedy u ojca.

W trakcie mediacji rodzice mogą porozumieć się co do kluczowych kwestii związanych z opieką, kontaktami i utrzymaniem dziecka, które następnie zostaną uwzględnione w rodzicielskim planie wychowawczym.

Ustalenie miejsca pobytu i harmonogramu spotkań: mediacja na rzecz stabilizacji rodzinnej

Dzięki podjęciu mediacji rodzice mają możliwość zawarcia porozumienia i tym samym zapewnienia dziecku najlepszej opieki – tak, aby ich rozstanie było dla dziecka uciążliwe w jak najmniejszym stopniu. Jeżeli rodzice zdecydują się na plan wychowawczy, to mogą wypracować rozwiązania, które będą uwzględniać ich aktywność zawodową czy inne zobowiązania. To przyczynia się do ustabilizowania sytuacji rodzinnej i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Rozwodzący się rodzice powinni pamiętać, że mediacje nie są poradami prawnymi – mediator jest neutralny. Stąd też warto rozważyć również skorzystanie z pomocy prawnika. Adwokat do spraw rodzinnych może choćby ocenić, czy propozycje w ramach porozumienia są zgodne z przepisami.